Předběžná zpráva o
SETKÁNÍ TEORETIKŮ SOUČASNÉ KRESBY
Plzeň 29. října 2002

Probíhající III. středoevropské bienále kresby v Plzni je příležitostí k zamyšlení nad jeho dosavadním vývojem a budoucím směřováním. Hlavní pořadatelé - UVU plzeňské oblasti, UVU ČR a Západočeská galerie v Plzni - postupují podle pravidel, na nichž se shodli při prvním ročníku 1998: kresba jednobarevná, do velikosti formátu A1, výběrovost, každému vybranému autorovi zaručena jedna stránka katalogu A4, udělování hlavní ceny a dalších cen. Od II. ročníku (2000) bylo bienále geograficky vymezeno prostorem střední Evropy. Příprava III. ročníku (2002) byla profesionalizována (ředitelka bienále G. Hájková), hlavní tíhu organizace nesou UVU plzeňské oblasti (předseda J. Zapletal) a Západočeská galerie v Plzni (ředitelka J. Potužáková) - vše za chvályhodně vysoké finanční podpory Města Plzeň.
Bienále se v letošním ročníku stalo již pozoruhodnou událostí, a to nejen z pohledu kalendáře kulturních akcí města Plzně, ale i z širšího hlediska republikového a středoevropského. I když nebyly sjednány dohody o mediálním partnerství, byly informace o jeho zahájení publikovány celostátně (ČT, ČRo, tisk), účast velvyslance Maďarské republiky a silné zastoupení maďarských umělců svědčí o tom, že význam bienále ve středoevropském prostoru roste.
V průběhu přípravy III. ročníku proběhla diskuse o jeho dalším směřování. Byly diskutovány záležitosti regulí bienále (jednobarevnost, formát), možnosti doprovodných akcí, mediální obraz bienále a stupeň profesionality přípravy. Protože v publikované diskusi vedené M. Fišerem (Klatovy) a V. Malinou (Plzeň) na jedné straně a J. Orlíkovou (Praha), E. Neumannovou (Praha) a J. Zapletalem (Plzeň) na straně druhé nešlo o to nalézt shodu a nové cíle formulovat, ale spíše problémy pojmenovat, zůstaly tyto otázky otevřené.
Debata vedená 29. října v prostorách Západočeské galerie na tyto otázky odpověď snad dala. Z účastníků předešlé publikované diskuse se jí zúčastnil pouze J. Zapletal, ale o to byla možná zajímavější - neslyšeli jsme znovu tytéž argumenty těch, kteří jsou s bienále přece jen v příliš úzkém kontaktu, za to jsme se seznámili s názory autorit, které z dostatečné vzdálenosti a na pozadí vlastních nezpochybnitelných výsledků sine ira et studio záležitosti bienále posoudily.
Byli to především J. Vykoukal (Cheb), I. Neumann (Praha) a L. Ševeček (Zlín), kteří se shodli na tom, že nastavení podmínek bienále je dobré. Netrpělivost, že bienále je dosud málo známé, příliš skryté, příliš regionální, je zbytečná; jde ovšem o „běh na dlouhé trati“, takže je třeba ještě několika ročníků, než se Bienále kresby stane nejen vyhledávanou, ale i očekávanou kulturní událostí nadnárodního významu, než se o městě Plzni bude hovořit jako o „městě kresby“, tak jako o Brnu - alespoň letos v souvislosti s XX. bienále - platí, že je „hlavním městem grafického designu“.
Přítomní ředitelé muzeí umění nabídli, že pro příští bienále připraví jako doprovodnou akci výstavu k tématu kresby z vlastních sbírek; mimochodem o vývoji jedné významné sbírky podrobně referovala B. Vachudová (Karlovy Vary).
Názorů na bienále může být bezpočet, ale tuto diskusi můžeme považovat za základ pro racionální přípravu IV. ročníku Středoevropského bienále kresby Plzeň 2004.

Oskar Brůža
30.10.2002

Předešlý text:
Kontaktní adresa: Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, Dominikánská 12, 301 12 Plzeň
tel, fax: +420 377 22 7563 , 605 283 763 (Gabriela Hájková)
Ve dnech 29. až 30. října 2002 proběhne v přednáškové síni Západočeské galerie v Plzni, Pražská 13 oborové setkání věnované problematice kresby, zejména současné : Setkání teoretiků součané kresby pořádané u příležitosti výstavy výsledků soutěže Středoevropského bienále kresby Plzeň 2002. Srdečně zvou pořadatelé: UVU plzeňské oblasti - akad. mal. Jaroslav Zapletal a Západočeská galerie v Plzni - PhDr. Jana Potužáková.
24.09.2002