Parlament České republiky
Poslanecká sněmovna
P r a h a


V Praze dne 4. září 2003


Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

v kontextu s reformou veřejných financí navrhla vláda i možnost daňového uznání zaplacených členských příspěvků odborovým organizacím (fyzické osoby) a zaměstnavatelským svazům (právnické osoby).

Tento návrh pomíjí tu skupinu osob samostatně výdělečně činných, která nemá žádný důvod být odborově organizována a není ani zaměstnavatelem, ale je v tzv. svobodném povolání.

Jde o umělecké tvůrčí profese, pro něž není zákonem zřízena komora, ale které mají vlastní profesní organizace (tj. komory s nepovinným členstvím), zřízené podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů.

Předkládaný návrh toto z vládní strany patrně opomenutí, které však chápeme jako diskriminační, odstraní. Věříme, že náš návrh podpoříte.


S pozdravem


Václav K u b á t
předseda Rady UVU ČR


Návrh doplnění vládní předlohy změny zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů v platném znění
Předkládá Unie výtvarných umělců České republiky

 

ÚVOD

Reforma veřejných financí se dotkne i daňových zákonů a postavení tvůrčích (včetně uměleckých) profesí, spadajících do kategorie osob samostatně výdělečně činných. Uvítali bychom spolupráci na lepší právní úpravě postavení tvůrců v tzv. svobodném povolání.
V kontextu s reformou veřejných financí navrhla vláda i možnost daňového uznání zaplacených členských příspěvků odborovým organizacím (fyzické osoby) a zaměstnavatelským svazům (právnické osoby). Tento návrh pomíjí tu skupinu osob samostatně výdělečně činných, která nemá žádný důvod být odborově organizována a není ani zaměstnavatelem, ale je v tzv. svobodném povolání. Jde o umělecké tvůrčí profese, pro něž není zákonem zřízena komora, ale které mají vlastní profesní organizace (tj. komory s nepovinným členstvím), zřízené podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů.
Předkládaný návrh toto opomenutí, které však má diskriminační důsledky, odstraňuje.


NÁVRH (změny vyznačeny tučně)

V § 15 se doplňuje odstavec 14, který zní:
„(14) Od základu daně lze odečíst zaplacené členské příspěvky člena odborové organizace této organizaci podle jejích stanov, která uskutečňuje činnosti spočívající v obhajobě hospodářských a sociálních zájmů zaměstnanců v rozsahu vymezeném zvláštním právním předpisem. 82) a zaplacené příspěvky členů profesních organizací (komor s nepovinným členstvím) založených podle zákona o sdružování občanů. Takto lze odečíst částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů, s výjimkou příjmů zdaněných srážkou podle zvláštní sazby daně, maximálně však do výše 3000 Kč za zdaňovací období.“

ZDŮVODNĚNÍ

Vládní předloha navrhuje nejen doplnit § 15 o nový odstavec (14), ale rovněž doplnit § 24 odst. 2. Zatímco v § 15 (týká se fyzických osob) zvýhodňuje skupinu odborově organizovaných zaměstnanců, v § 24, odst. 2 umožňuje totéž i právnickým osobám s omezením uznatelné výše příspěvků organizacím zaměstnavatelů do 0,5 % úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za zdaňovací období nebo období, za které je podáváno daňové přiznání.

Osoby samostatně výdělečně činné, které nepodléhají komorovému systému, nejsou, nemají důvod ani nemohou být organizovány odborově, mají však své profesní organizace, napojené i na profesní organizace mezinárodní. Navržené limity pro členy odborových organizací jsou v dané chvíli i pro tyto profesní organizace vyhovující.

Podle komentáře k vládní předloze „daňové úlevy související s placením příspěvků odborovým organizacím a zaměstnavatelským svazům se projeví snížením inkasa daně z příjmů cca o 0,3 mld Kč.“ Akceptováním námi přeloženého návrhu, který se týká cca 6 až 8 tisíc daňových poplatníků, k žádné změně prakticky nedojde.