logo AVIT
Roman Milerský, tel.  420 603 438 631, roman.milersky@gmail.com
www.avit-restart.cz

Není to k uvěření, ale je tomu již dvacet let, co Večerníček ztratil svého tatínka. Radek Pilař (* 23. dubna 1931 v Písku, + 7. února 1993 v Praze) absolvoval pražskou AVU (1950–1956) v ateliéru profesora Vlastimila Rady a do uměleckého života vstoupil v slibných šedesátých letech. I když je spojován a v paměti národa uchováván jako autor tvořící pro děti, jeho schopnost experimentovat a organizační talent se uplatnily v mnohem širším měřítku. Integrace mnoha výrazových prostředků vyústila ve videoart, jehož je Radek Pilař u nás zakladatelem i průkopníkem. V roce 1985 spolu s B. Pojarem, J. Jarošem a J. Kubíčkem založil na pražské FAMU Kabinet animované tvorby, který se už v roce 1990 stal katedrou. O rok později spoluvytváří i obdobnou katedru na nově vzniklé Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Je zakladatelskou osobností Unie výtvarných umělců ČR a zakladatelem a prvním předsedou Asociace videa a intermediální tvorby.

Právě členové Asociace videa a intermediální tvorby, jejíž činnost prošla více než desetiletým útlumem, se rozhodli svou asociaci obnovit (restartovat) a první veřejné vystoupení spojit symbolicky se 7. únorem. Výstava „Radek Pilař – videoart“ je k vidění v Galerii Restart, Veverkova 28, Praha 7 (kousek od Strossmayerova náměstí) do 17. února denně od 15 do 21 hodin.

Více v tiskové zprávě, kde je i program dalších setkání v Galerii Restart s videoprojekcí (začátky ve 20 hodin): 7. března, 4. dubna, 2. května, 6. června (www.uvucr.cz/e_info/e_infouvucr_341a.pdf)

Krátkou reportáž ze zahájení výstavy, kterou pořídila Česká televize, můžete shlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/214291-kdepak-rumcajs-pilar-se-predstavuje-jako-videoartista/

Divadelní noviny o výstavě: http://www.divadelni-noviny.cz/radek-pilar-video-viva 

Radek Pilař: pozvánka