Elektronický archiv Mladé Fronty DNES spravovaný společností NEWTON Media, a.s.
http://mfdnes.newtonit.cz

Datum: 28.11.2007
Autor: JANA ZÁHORKOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 05

Zrušení centra? Plíživá rakovina

Černý humor, ironie a nadhled se odrazily v příměru ředitele Design centra České republiky Karla Kobosila. Ten zrušení instituce přirovnal k plíživé rakovině, která podkope stabilitu českého designu nejen v tuzemsku, ale i na zahraničním, nápady sršícím kolbišti. Právě rakovině sám Kobosil dlouhodobě čelí. V současnosti je hospitalizován v brněnském Masarykově onkologickém ústavu, kde se zotavuje po náročné operaci.
„Vždyť je to mezinárodní ostuda,“ říká a bez skrupulí označuje zástupce ministerstva průmyslu a obchodu včetně nejvýše postaveného za bandu nýmandů. „Předseda vlády obdržel řadu dopisů od mezinárodních institucí, které se za Design centrum přimlouvají. Pan ministr je asi hodil do koše,“ poznamenává. V ředitelském křesle seděl až na letošní pauzu způsobenou zdravotními problémy šestnáct let, tedy od vzniku instituce. „Odevzdal jsem centru celý život. Zavřel jsem kvůli němu vlastní studio, které navrhovalo design od Londýna po Moskvu,“ vzpomíná a lehce se mu tají dech. O kancelář nikdy nebojoval, sám nabízel svůj odchod - a to již před pěti lety. „Bylo třeba generačně obměnit vedení, načerpat inspiraci,“ vyjmenovává některé z důvodů vlastního gesta.

Firma bez designu?

Sebevražda v byznysu Designu, který jako magický nástroj dokáže probudit konkurenceschopnost na trhu, si ředitel a designér v jedné osobě nesmírně váží.
„Viděl jsem i na české mapě sebevražedné firmy, které se designu nevěnují. Jejich život ovšem netrvá dlouho,“ náznakem připomíná význam oboru. Unikátní kombinaci nápadů, techniky, technologie a výroby považuje Kobosil za obrovské mystérium, díky němuž lidé nejen obchodují, ale vytvářejí si i vlastní životní styl. Přidává jednoduchý příklad. „Vezměte si zapalovač Zippo. Má nadčasový tvar, ale i kouzelné cvaknutí, se kterým designér počítá. Vždyť ta věc hrála prý ve více než sto osmdesáti filmech,“ směje se.

Podnikatelé potřebují odborné zasvěcení Při zakládání Design centra v roce 1991 se tehdejší ředitelský „zelenáč“ ptal zahraničních kolegů z oboru, proč stále fungují, když vyspělé firmy se již s designem naučily pracovat. Dostal jasnou odpověď. „Každý nový podnikatel potřebuje zasvěcení. Ne každý má vytříbené estetické cítění. Možná to každého nenaučila maminka v dětství, což není chyba. Je třeba pomáhat,“ volně překládá nabyté informace.
Přítomnost Design centra považuje Kobosil za nutnost. Proto se bude snažit - stejně jako jeho dnes již bývalí kolegové - navázat na drasticky ukončenou činnost.
„Pokud budu mít jen špetičku síly a bez patosu říkám, budu-li živý, budu se snažit vytvořit například obecně prospěšnou společnost, která by se designu dál věnovala v podobné šíři,“ ubezpečuje.

„Zrušení Design centra je mezinárodní ostuda.“ Karel Kobosil, ředitel Design centra

Foto popis| VENUŠE. Jak by dnes vypadalo sofa Sigmunda Freuda? Svůj návrh při jedné ze soutěží v Design centru vystavil i ředitel pražské Národní galerie Milan Knížák.
Foto autor| FOTO: MAFA - OTTO BALLON MIERNY

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava

NEWTON Media, a.s. Copyright (c) 2007
Zdrojem zpráv je MFDNES, MAFRA, a.s. Copyright (c) 2007